Menu

Ryby wędzone na zimno i na gorąco oraz suszone

Ryby wędzone na zimno, czy na gorąco? A może suszone? Na czym polega różnica?
Które z nich zachowują więcej wartości odżywczych?
Które uznawane są za rarytas?
Jakie formy przetwórstwa rybnego są najzdrowsze?
Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania - zapraszamy na bloga Polskiej Grupy Rybnej.

 

Wędzone na zimno i na gorąco

Technologia wędzenia na zimno polega na osuszaniu, a następnie wędzeniu wcześniej zasolonej i przyprawionej ryby, w dymie wędzarniczym z drzewa liściastego, w temperaturze do 40 C przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. Między innymi popularny łosoś w plastrach jest przygotowany właśnie w ten sposób, dzięki czemu ma swój niepowtarzalny smak, zapach i kolor.

Wędzenie na gorąco różni się zasadniczo krótszym czasem wędzenia w wyższych zakresach temperatur. Proces wędzenia przedłuża termin przydatności do spożycia, nadając rybom niepowtarzalny smak. Zachowuje większość wartości odżywczych w rybie. Jest jedną z najzdrowszych form przetwórstwa.

Suszone

Rzadko spotykane na naszym rynku, częściej we wschodniej Europie i Azji. Metoda starożytna, zachowana do dziś. Najskuteczniejsza do zabezpieczenia zdrowego pożywienia. Warto jednak podkreślić, że w wielu krajach świata, w tym i Europy, ryba suszona uważana jest za przysmak idealny do wina lub piwa, jako zdrowa zakąska. Wiele restauracji posiada je w swoim menu.

Więcej w tej kategorii: « Panierowanie ryby Smażenie »
Powrót na górę