Menu

Smażenie

Poznaj z nami tajniki smażenia ryb!!!
Co zrobić, by w pełni wydobyć ich smak i soczystość?
Bez przypalenia, przesuszenia czy przesolenia.
Niezbędne porady - aby danie było zawsze pyszne! Tylko na blogu Polskiej Grupy Rybnej:)

 

Smażenie

- Niektóre morskie gatunki mogą być nosicielami pasożytów. Aby wyeliminować możliwość zakażenia, należy je poddawać obróbce termicznej w temperaturze w przedziale od 55° do 60° C.
- Jeżeli mamy zamiar smażyć rybę bez skóry, a zwłaszcza rozmrożoną z glazury, warto ją delikatnie skropić sokiem z cytryny, dzięki czemu w trakcie smażenia i przewracania na patelni, zmniejszymy ryzyko rozpadnięcia się jej na części.
- Rybę zawsze dokładnie osuszamy przed smażeniem lub panierowaniem, najlepiej ręcznikiem papierowym.
- Rybę należy solić bezpośrednio przed smażeniem (sól wciąga wodę i osusza ją od środka - będzie ona po usmażeniu mniej soczysta i smaczna).
- By zachować głębię smaku smażonej ryby bez pełnego panieru, można ją zamoczyć w mleku i obtoczyć w mące.
- Smażymy zawsze na rozgrzanym tłuszczu, by ryba „nie piła" tłuszczu i nie przywierała do patelni.
- Polecamy tłuszcze o wysokiej temperaturze dymienia i takie, które nie zmieniają smaku przyrządzanej potrawy, np. olej rzepakowy, ryżowy, kokosowy.
- Warto też dodać do tłuszczu szczyptę soli - zmniejsza ona ilość wypryskiwanego oleju.
- Dobrze pamiętać, by rybę i owoce morza smażyć jak najkrócej. Długotrwała, wysoka temperatura rozkłada cenne kwasy omega-3, niektóre witaminy i składniki mineralne.
- W zależności od grubości tkanki smażonej ryby i jej gatunku obróbka powinna trwać 2 do 4 minut na każdy 1 cm grubości ryby - pamiętaj o jej obracaniu. W ten sposób nie przesuszymy potrawy. Ryba będzie smaczniejsza, jeśli pod koniec smażenia położymy na niej kawałek masła.
- Owoce morza i ryby należy smażyć na odkrytej patelni, ponieważ smażona pod przykryciem ryba straci chrupkość, zwłaszcza ta panierowana.
- Gdy planujemy smażenie w głębokim tłuszczu, należy zwrócić uwagę na temperaturę smażenia - nie może być wyższa niż 180°C, niższa niż 140°C.
- Należy zwrócić uwagę na porcje ryb smażone w głębokim tłuszczu - im większe ryby lub ich kawałki, tym niższa powinna być temperatura smażenia. Gdyby była zbyt wysoka, mięso w środku pozostałoby niedosmażone.
- Gdy smażymy rybę w całości, ponacinajmy ją - lepiej się usmaży, a drobne ości rozpuszczą się w tłuszczu w trakcie obróbki. Całe ryby smażymy trochę dużej niż np. filety.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 26 luty 2018 11:53

Artykuły powiązane

Powrót na górę