Menu

Ryby ŚWIEŻE, SOLONE, MARYNOWANE

Ryby ŚWIEŻE, SOLONE, MARYNOWANE !!!
Jedne z najzdrowszych i najstarszych metod przechowywania ryb
- bez obróbek termicznych i sztucznych konserwantów -
z zachowaniem cennych witamin, kwasów omega-3, mikro- i makroelementów.
Chcesz wiedzieć więcej o zdrowym żywieniu? Zapraszamy na bloga.

 

Ryby Świeże

Ryby świeże, przechowywane w odpowiednich, naturalnych warunkach są najlepsze. To my decydujemy w jaki sposób zostaną przyrządzone i czy zjemy je na surowo w postaci sushi, tatara, czy ceviche z limonką lub cytryną.
Surowe są najzdrowsze, ale muszą być świeże i odpowiednio przyrządzone.

Ryby Solone

Solenie ryby to jedna z najstarszych metod ich przechowywania i transportu. Jest do dzisiaj z powodzeniem wykorzystywana choćby w popularnych filetach śledziowych a'la matias. Tą technikę stosuje się najczęściej do przechowywania ryb tłustych, zwłaszcza śledzi i szprota. Naturalny konserwant, czyli sól, pozwala przedłużyć okres przechowywania bez straty cennych witamin, kwasów omega-3, mikro- i makroelementów. Rybę przed spożyciem łatwo można odsolić i przygotować na wiele sposobów.

Ryby Marynowane

Marynowanie to jedna z najzdrowszych metod przechowywania ryb. Za pomocą octu i przypraw, w zależności od rodzaju ryby, marynujemy ją od kilku godzin do kilkudziesięciu dni. Najcenniejsze jest to, że możemy je spożywać bez obróbki termicznej, w której tracimy część składników mineralnych i witamin. Marynowanie pozwala zachować niepowtarzalny smak każdej ryby, a przyprawy wzbogacają ją według naszych upodobań.

Powrót na górę